Tadilat Dekorasyon ve Insaat forumu
January 24, 2017, 03:02:12 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Forumumuz Ücretsiz Reklamsız Sadece Bilgi Amaçlıdır...
 
   Home   Help Login Register  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Boyama İşleri Yaparken Nasıl Bir Sıra İzlenmeli?  (Read 16675 times)
ucuztadilat
Administrator
Formen
*****
Posts: 354WWW Email
« on: November 12, 2009, 01:17:04 AM »

BOYAMA İŞLEMİ YAPARKEN NASIL BİR SIRA İZLENMELİDİR?
Boyanacak yüzeylerin özelliğine,bulunduğu duruma ve seçilip kullanılacak boya cinsine göre yüzey temizliği çok önemlidir.Bu işlemlere yüzey hazırlığı diyoruz.Yüzey hazırlığı tavsiyelere uygun yapılmamış ise yapılan boyadan koruyucu uzun ömürlü bir fayda sağlanamayacaktır. Bilgisizlikten, önem vermemekten ve ucuza iş bitirmek için eksik ve yetersiz uygulama ve malzeme kullanmaktan dolayı karşılaşılan problemler ve ekonomik kayıplar önemli boyutlardadır.
Bu tür problemlerin yaşanmaması için Boyama işlemi aşağıdaki sırayı takip etmelidir
1-Yüzey Hazırlığı : Yüzeyin cinsine ve durumuna göre yapılır.Bu konuya daha sonra geniş bir şekilde örneklerle yer verilmiştir.
2-İlk Astarlama veya Doyurma İşlemi : Uygulama yapılacak yüzeyin durmuna ve özelliğine göre seçim yapılır.Örneğin ;

AHŞAP YÜZEYLER
Pinotex
METAL YÜZEYLER    Antipas Astar
DUVAR YÜZEYLER   Dyobinder veya Üniversal Binder, Dyosil Silikon Astar,
Dyolite Şeffaf Astar

3-Macunlama İşlemi : Yüzeylerin düzeltilmesi amacıyla kullanılan macunlar kullanım yerine göre farklılıklar gösterirler.Örneğin ;

İÇ DUVAR YÜZEYLER
Sasparit Macun
DIŞ DUVAR YÜZEYLER   Akrofiller Macun
AHŞAP ve DEMİR YÜZEYLER   Süper Macun

4-Ara Astarlama İşlemi : Ahşap ve demir yüzeylere macun işleminden sonra ya ara astarlama işlemi yada doyurma işlemi yapılır.Ara astarlama işlemi yapılacak ise aşağıdaki ürünler kullanılmalıdır.


DIŞ DUVAR YÜZEYLER
Dyo Binder, Üniversal Binder, Dyosil Silikon Astar, Dyolite Şeffaf Astar
AHŞAP YÜZEYLER   Kvik Astar, Dyo Astar Boya, Dyoten 2000 Astar
METAL YÜZEYLER   Kvik Astar, Dyo Astar Boya, Dyoten 2000 Astar
İÇ DUVAR YÜZEYLER   Kvik Astar, Dyo Astar, Dyoten 2000 Astar, Hidroten Şeffaf Astar

İç duvar yüzeyler için doyurma işlemi ara astarlama işleminden önce yapılmalıdır. Bunun nedeni ise macunun emişini kesmek ve macunu koruma altına almaktır.Bu işlem iç ve dış duvar yüzeylerin boyanması işleminde kullanılır.

5 - Son Kat Boyama : Ahşap ve metal yüzeylerde ara astar zımparalanıp üzerine 8-12 saat ara ile 2 kat sentetik son kat uygulanır. İç ve dış duvarların durumuna göre binder astarlar macunlu uygulamada ise iç cephede binder ve ara astarlar plastik boyalarda ise sadece binder astar uygulanır. Yüzeylere göre kullanılacak son kat boyalar aşağıdaki gibidir.

AHŞAP ve METAL YÜZEYLER   Dyolux,Dyosen,Dyomat, Dyoten,Dyoten 2000, Foralux
DIŞ DUVAR YÜZEYLER   Sadotex, Texture-I, Texture-11, Dyosil,Dyolite,Dyoliteflat,Dyokap, Dyosit v.,b.
İÇ DUVAR YÜZEYLER
(Plastik)   Sadosan, Dyoplast, Beşyıldız Plastik, Hidroten, Dyosan
İÇ DUVAR YÜZEYLER
(Sentetik)   Dyoten (Yarı Mat), Dyosen (Parlak), Dyoten 2000 (Yarı-mat), Dyomat (Mat), Dyolux (Parlak)
AHŞAP YÜZEYLER   Dekoratif Pinotex
Vernikli Pinotex
Yat Vernik
Cam Cila (Parkelerde)

Şimdi de yukarıda sıraladığımız boyama işlemleri sıralamasının değişik yüzeylerde nasıl uygulanması gerektiğini detaylı olarak görelim.Ayrıca tüm yüzeylerin boya sistemlerinin sistematik olarak uygulama tabloları ekte sunulmaktadır.

A-Demir Çelik Yüzeyler :
Bu tip yüzeylerin paslanmaya karşı korunması gerekir.Bu amaçla kullanacağımız pas önleyici boyanın yüzeye tutunması ve yapışması,yüzeydeki yağ,tuz,nem ve en önemlisi pasın giderilmesi ile mümkündür.Pas yüzeyden uzaklaştınlmadığı taktirde oksitlenme pasların bulunduğu yerden diğer taraflara doğru yayılmaya başlar.Bu amaçla çelik telli fırça veya zımpara ile pas yüzeyden en iyi şekilde alınır ve sentetik veya selülozik tiner ile silinmesinin bir kaç saat sonrasında yüzey antipas astarlar ile astarlanmalıdır.Bu amaçla kullanabileceğiniz Dyo Antipas Astar en az iki kat uygulanmalıdır.Bu uygulamada birinci ve ikinci katlarda farklı renkler seçilmeli bu sayede boya atlama yapılmayarak fılm kalınlığının her yerde aynı olması sağlanmalıdır.Paslanmanın uzun süreli önlenmesi ancak üzerine uygulanan Dyo Antipas'ın kalınlığı ile mümkündür. Bu antipas uygulamasından sonra iki kat Dyolux,Dyosen, Forlux,Dyoten veya Dyomat uygulaması ile işlem bitirilmelidir
Daha önce boyanmış ancak zaman içerisinde yıpranmış boya ve alttan kusan paslar üzerine doğrudan boya uygulamasına geçmek son derece yanlış olacaktır.Bu nedenle yüzeydeki hem eski boyalann alınması,hemde metal yüzeyde oluşan pasların temizlemesi amacıyla boya sökücüleri ile yüzeydeki eski boyalar alınmalı ardından iyi bir raspa işlemi yapılarak yeniden boyama işlemine geçilmesi boyama işleminin ömrü açısından oldukça önemlidir.
B-Ahşap Yüzeyler :
Devamlı su ve aşırı nemli ortamlarda bazı küf mantarları üreyerek ahşabın çürümesine neden olurlar.Ham ahşap emici bir yüzey olduğundan boyama işlemi öncesi yüzeyin emişi kesilerek ahşapın emprenye edilerek koruma altına alınması gerekmektedir. Ayrıca kullanılan ahşabın içindeki rutubet % 13 ün altında olmalıdır.
            Doyurma işlemi ile ahşap suya karşı direnç kazanarak çürümez,aynı zamanda üstüne gelecek ; boyalann iyi tutunması sağlanarak sağlam bir boyama sistemi oluşturulur.
Doyurma işleminde klasik olarak Beziryağı tinerle 1/1 oranında inceltilerek kullanılsada bu uygulama tamamen yanlış eski bir alışkanlıktır.Beziryağı ağacı doyurur ancak suyun etkisinden ve ağaç kurtlarından ahşabı koruma altına almaz,hatta iyi bir besi ortamı yaratırlar. PlNOTEX; Bütün dünyada uzun yıllardır kullanılan boyama işleminden önce doyurucu ve koruyucu görev yapan bir emprenye malzemesidir..Bu amaçla 30 yıldır Türkiye'de DYO PİNOTEX AHŞAP KORUYUCU kullanılmaktadır.Ahşapların emprenye edilmesi amacı ile kullanılan DYO Pinotex Ham Tahta Koruyucu inceltilmeden bir gün ara ile tek veya çift kat uygulama yapılmalıdır.Aynı amaçla kullanılabilecek bir başka ürün ise DYO PİNOTEX DEKORATİF TAHTA KORUYUCU'DUR.Koruma ve doyurma amaçlı kullanılan bu ürünlerden sonra üzerlerine Dekoratif Renkli Pinotex (Ceviz,Açık Meşe,Koyu Meşe vb.), Pinotex Vernikli Tahta Koruyucu,veya Dyo Yat Vernik kullanılabilir.
Pinotex özel yapısı ve içerdiği zehirli maddeler ile ahşabın çürümesini, ağaç kurtları ve mantarlar tarafından yok edilmesini önler.Ahşapların yüzey temizliği ise aşağıdaki şekilde yapılmalıdır.

B.1 Ağaç üzerindeki budaklar reçine ve solvent ihtiva ettiğinden,zamanla üzerine uygulanan boyayı eriterek dışarıya kusar.Bunların yüzeyden alınması için budaklar yakılmalı ve bu kısımlar selülozik tiner ile temizlenmelidir.Ardından budakların üzerine çok ince bir kat selülozik dolgu uygulanması daha iyi sonuç verecektir.
B.2 Eski yıpranmış boyalı ahşap yüzeyler yeniden boyanacaksa dikkatle yakarak kazınıp çıkartılabileceği gibi boya sökücü ile yüzeyden kolayca kazınıp alınabilir.Bu yüzeyler iyice zımparalanıp ahşap ortaya çıkartılır.Pinotex ile doyurma işlemi yapılarak sıra ile boyama işlemine geçilir.
B.3-Eski boyalı yüzeyler bölgesel onarımı yapılacak kadar iyi ise : Önce tüm yüzey zımpara yapılır,çıkan ahşap yüzeyler Pinotex ile doyurulur..Süper Macun ile gerekli onarımlar yapılır,macun kuruduktan sonra macun uygulanmış bölümler Kvik Sentetik Astar ile astarlanır ve kuruduktan sonra zımpara yapılarak üzerine son kat boya Dyolux, Dyoten veya Dyosen uygulanır. Gerekiyorsa ikinci kat yapılır.
C Duvar Yüzeyler :
Duvar yüzeyler iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır.
C 1-İç Duvar Yüzeyler : İç duvar yüzeyleri 5 kısımda incelenebilir.
C.1.1-Ham Sıvalı Yüzeyler : Önce zımpara taşı ile bütün yüzey silinerek yüzeydeki serbest halde veya az tutunan kum tanecikleri yok edilir,bu işlem çok önemlidir. Bu uygulama ile hem boyanın altında kalacak gevşek zeminler yok edilmiş olur,hemde macun uygulaması için oldukça düzgün bir yüzey hazırlandığından macun uygulaması kolay ve güzel olur.Aynca yüzeydeki girinti ve çıkıntılar yok edildiğinden boya sarfıyatında en az % 20'lik bir kazanç sağlanacaktır.Bundan sonra yüzeye akrilik bir astar olan Dyobinder 1: 6 veya 1: 7 (6-7 katı su ile) su ile inceltilerek takoz fırça veya rulo ile yüzeye emdirilir.Emilen Dyobinder boyanın tutunmasına sağlam bir zemin hazırladığı gibi,son kat boya sarfıyatını azaltır. Dyobinder uygulamasında dikkat edilecek bir husus ise astarın yüzeye aşırı uygulanmaması ve daha düşük oranlarda inceltilmemesidir(3-4 katı su ile gibi).Bu durumlarda yüzeye aktarılan Dyobinder oranı arttığından yüzeyde camsı bir tabaka oluşacak ve üstüne gelecek boyaların yapışmaları zayıflayacağından,çok kısa bir zamanda yüzeyde kabarmalar yaşanabilir.
C.1.2-Kireç Astarlı Sıvalı Yüzeyler : Genelde yeni inşaatlarda,en lüx olanlarında dahi kireç badana astar uygulaması alışkanlıktan dolayı yapılan bir uygulamadır.Aslında bu işlemin amacı sıva yüzeyindeki boşlukların kireç ile doldurularak plastik boyaya düzgün bir zemin hazırlamaktır.
Kireç badana aslında söndürülmüş kireç taşının su ile inceltilerek uygulanmasıdır.Kuruduğu zaıııan yüzeyde toz tabakası oluşturur.Bu toz tabakası kireç üzerine uygulanan boya ve macunların duvara tutunmasını engeller. Zamanla boyanın yüzeyden kopmasına neden olur.Bu kopmalar 2.ve 3. boya uygulamaların da daha da belirginleşir.Bunun nedeni ise kireç artık bu ağırlığı taşıyamıyacak duruma gelmiştir. Ayrıca oldukça emici özelliği olduğundan boya sarfiyatını %30-40 arttırır.
Sonuç olarak ; Kireç astar uygulaması kesinlikle yanlış bir uygulama olup,ekonomik kayıplara neden olur.
Böyle bir durumda yüzeydeki kireç kalın ise mümkün olduğunca kazınarak ortamdan uzaklaştırılmalı ve ardından Dyo Üniversal Binder Astar ile kalan kireçler yüzeye tesbit edilmelidir.İnce tabaka halinde olan kireçli yüzeylerde kireç sert bir fırça ile süpürülmeli ardından Dyo Üniversal Binder Astar veya Dyobinder uygulanmalıdır.Bu durumda Dyobinderin sarfyatı 20-30 g/m2, Universal Binderin ise 90-100 g/m2 dir.
C.1.3 - Eski Tutkallı Badanalı Yüzeyler : Duvar yüzeyine zayıf tutunmuş aynı zamanda emişi fazla olan yüzeylerdir.Eğer yüzey çok zayıf değil ise ve son kat plastik boya uygulanacak ise, önce Dyobinder 6 misli su ile inceltilerek veya Dyo Üniversal Binder inceltilmeden yüzeye emdirilir.Ardından iki kat plastik boya uygulanarak işlem bitirilir.Yüzeyin çok zayıf ve kalın olduğu durumlarda mutlaka tüm yüzey kazınmalıdır.Sonra ilk astarlar uygulanarak boyama işlemine devam edilir.
C.1.4 - Saten Alçı ile Düzgünleştirilmiş Duvar Yüzeyi : Alçı çok emicidir,zamanla tozlaşmaya uğrar ve üzerindeki boyayı taşımaz hale gelir.Yeni boya onarım katları yapıldıkça yüzeyde şişmeler kopmalar meydana gelir.Bunu önlemek için ; alçı macunlu yüzey Dyobinder veya Üniversal Binder ile doyurulmalıdır.
C.1.5 - Kalıp Beton (Brüt Beton) Yüzeyler : Kalıpların beton yüzeyinden kolay ayrılmasını sağlamak için kullanılan kalıp yağları iç duvar yüzeylerinde plastik boyaların ve kireçin yüzeye yapışmasını ve tutunmasını engeller.Uygulanan boya yaprak halinde yüzeyden kopar.Bunun önlenmesi için yüzeydeki yağın tinerle silinerek alınması veya solventli özel akrilik binder Dyo Üniversal Binder yüzeye yedirilerek uygulanırsa sorun çözümlenmiş olur.
C.2-Dış Cephe Duvar Yüzeyleri ;
C.2.1- Normal Sıvalı Yüzeyler : Yüzeye akrilik dış cephe boyası (Sadotex, Texure-1, Texture-II ve Dyosil), Sentetik esaslı bir boya (Dyolite-Dyolite Flat) veya hazır sıva (Dyokap, Dyosit) uygulamaları yapılmadan önce boya uygulanacak ise binder (Dyobinder veya Üniversal Bınder), hazır sıva uygulanacak ise emülsiyon astar (Dyokap veya Dyosit Emülsiyon Astar), Sentetik esaslı kullanılacak ise (Dyolite, Şefaf Astar ) ile yüzeyin sağlamlaştırılması ve iyi bir tutunma sağlaması için mutlaka tavsiye edildiği şekilde uygulanmalıdır.
Eğer uygulanmaz ise: Boya ve hazır sıva mevsimsel atmosferik dış şartların etkisinde zayıf yüzeyde çalışarak dış cepheden beklenen uzun ömürlü dayanıklılık sağlanmamış olur.
C.2.2-Prefabrik Beton,Gaz Beton (Ytong) Tipi Yüzeyler :Çok emici zayıf ve gözenekli yüzeylerdir. Yüzeyin sağlamlaştırılması ve emiş özelliğinin kesilmesi için kullanılacak en uygun malzeme solventli özel akrilik binder Dyo Üniversal Binder veya Dyolite şeffaf astar inceltilmeden yüzeye uygulanmalıdır. Yüzey düzeltme işlemi gerekiyor ise Akrilik dış cephe macunu Dyo Akrofıller Dış Cephe Macunu kullanılır. Çukur yerler bir kaç defada, yüzey kaplama şeklinde düzeltmeler 2-3 mm yi geçmeyecek kalınlıkta uygulanmalıdır.
Macunlu yüzeyler düzgünleştirilmesi kuruma tamamlanmadan keçe takozla yapılırsa zımparaya ihtiyaç olmaz. Macun üzerine 1 gün sonra tekrar Dyo Üniversal Binder uygulanır ve uygulanacak dış cephe boyası veya kaplama malzemesi tatbikatına geçilir.
Dış cephelerde kullanılacak astar ve son kat ürünler aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

ÜRÜN ADI
İLK ASTAR
Sadotex   Dyobinder veya Üniversal Binder
Texture 1   Dyobinder veya Üniversal Binder
Texture 2   Dyobinder veya Üniversal Binder
Dyosil   Dyosil Silikon Astar
Cotexsil   Dyosil Silikon Astar
Dyolite   Dyosil Şeffaf Astar
Dyolite Flat   Dyosil Şeffaf Astar
Dyokap Serisi   Dyokap Emülsiyon veya Sentetik Astar
Dyosit Serisi   Dyosit Emülsiyon Astar veya Dyokap Sentetik Astar

« Last Edit: November 13, 2009, 07:24:43 PM by ucuztadilat » Logged
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2011, Simple Machines LLC Valid XHTML 1.0! Valid CSS!